SEKO MUMS

Linda Kazlauska: "Uzslavas dod man pārliecību"

 

 

30.03. Februāra vidū norisinājās Latvijas WU-17 izlases selekcijas treniņi, kuros sevi lieliski apliecināja „Auda" audzēkne - Linda Kazlauska. Plašākai publikai nezināmā uzbrucēja reti kuru atstāja vienaldzīgu un kļuva par vienu no apspriestākajām futbolistēm šajā atlasē. Jā, neesat neko palaiduši garām, šobrīd „Audai" vēl nav meiteņu komandas, bet ir Latvijas izlases kandidāte. Kā tas iespējams? Atbildi uz šo jautājumu sniegs pati futboliste.

 

Daudziem bija liels pārsteigums, ieraugot Latvijas WU-17 kandidātu sarakstā meiteni no kluba „Auda". Vai vari pastāstīt par ceļu līdz šai atlasei?

 

- Skolā pēc stundām bieži ar puišiem gājām ārā spēlēt futbolu, man tas patika un arī padevās labi. Kad mācījos 4. klasē (tagad Linda mācās 9. klasē), izlēmu trenēties nopietnāk. Baldonē ir „Audas" grupa, aizgāju un treneris Andris Kaminskis bija priecīgs, ka arī meitenēm ir interese. Tā jau sešus gadus trenējos kopā ar puišiem.

 

Kāda bija vecāku attieksme, kad pateici, ka vēlies iet uz futbola treniņiem?

 

- No sākuma viņi ne pārāk priecājās par šo domu, jo būšot kājas zilas utml. Pirms manis uz treniņiem bija aizgājusi mana klasesbiedrene, tad arī vecākiem teicu: "tā meitene aizgāja un kā tad es varu neiet uz treniņiem?". Viņi man palaida ar domu, ka tā man būs īslaicīga aizraušanās. Otra meitene pārstāja trenēties, bet, kā redzams, es futbolu iemīlēju vēl vairāk.

 

Puiši pret Tevi spēlē ar zināmu pietāti?

 

- Sākumā viņi spēlēja piesardzīgāk, bet, redzot, ka arī es varu iedot pleciņā, sāka pārstāt pievērst uzmanību manam dzimumam un sāka spēlēt kā pret visiem. Ja epizodē gadās nokrist, bet pretspēlētājs padod roku un palīdz piecelties, tad viss ir kārtībā.

 

Futbolā gadās arī skarbāki momenti. Vai nebija brīži, kad nodomāji, ka tas tomēr nav Tev?

 

- Noteikti nē. Kopš bērnības esmu pieradusi sportot. Pie vectēva laukos no rīta bija jāskrien rīta rosmes ap dīķi, jāpiepumpējas, jāizstaipās. Visu laiku manī bijis sportiskais gars un nelieli sasitumi to nevar nomākt. Laikam šis gars ir tieši no vectēva, jo vecāki ar sportu īpaši neaizraujas. Ģimenē esmu vienīgā trakā uz sportu.

 

 

Visus šos gadus biji vienīgā meitene komandā?

 

- Ne tikai komandā, esmu vienīgā futboliste visā Baldonē! Esmu lepna, ka varu pierādīt, ka arī meitenes var sniegties pretī sportiskajiem sasniegumiem.

 

Esi aicinājusi arī citas meitenes pievienoties Tev?

 

- Esmu, bet nav izdevies pierunāt. Domāju, ka iemesli varētu būt tādi, ka kādai tās ir bailes no tā, ka varētu kas neizdoties, vai arī ir vienkārši vēlme nodarboties ar kādu mierīgāku sporta veidu, piemēram, fitnesu. Bet es neesmu no meitenēm, kas iet uz sporta zāli un pēc tam internetā publicē bildes no treniņiem, man svarīgāka ir pati spēle.

 

Latvijas Futbola federācija cenšas popularizēt sieviešu futbolu. Kā Tu domā, ar ko varētu piesaistīt vairāk meitenes futbolam?

 

- Domāju, ka vajag rādīt piemērus ar citām meitenēm, kas jau spēlē un dalās savā pieredzē, tādējādi palīdzot uzdrošināties arī citām.

 

Ir stereotips, ka daiļā dzimuma pārstāves saistībā ar futbolu runā tikai par izskatīgiem spēlētājiem. Vai tā ir un cik daudz interesējies par profesionālo sportu?

 

- Godīgi sakot, es nesekoju īpaši līdzi kādai konkrētai līgai vai klubam. Ja pa televizoru tiek rādīta kāda spēle, es labprāt paskatos, paanalizēju kādas pozīcijas spēlētāji ieņem, ko viņi ir spējīgi tehniski izdarīt utml. Protams, sarunās starp meitenēm vairāk tiek apspriests futbolistu izskats.

 

Ronaldu Baldonē būtu populārs?

 

- Messi arī, bet Ronaldu būtu pieprasītāks (smejas).

 

Kāda ir reakcija, kad cilvēkiem pasaki ar ko nodarbojies?

 

- Dažāda. Ir reizes, kad saka „Linda ir puisis" vai ko tamlīdzīgu, uz ko es atbildu, ka spēju izdarīt daudz ko citi nevar, kā arī vienmēr esmu labā fiziskā formā. Bet pārsvarā attieksme ir ļoti pozitīva un atbalstoša - ir interese kā man sokas un apkārtējie novēl man veiksmi karjerā.

 

Vai prātā nebija doma par pievienošanos kādai meiteņu komandai?

 

- Šogad šī lieta kļuva aktuālāka, tādēļ arī treneris Rihards Gorkšs ierosināja pieteikties šai atlasei, lai sevi parādītu plašākai publikai. Viss izdevās labi un pēc atlases parādījās vairāki varianti, kur šogad spēlēt. Mēs vienojāmies, ka labākais variants būtu „Riga United" sieviešu komanda. Tagad papildus „Audas" treniņiem Baldonē es četras reizes nedēļā braucu uz Rīgu – divas reizes trenējos ar „Riga United" sieviešu komandu un divas reizes ar sava vecuma komandu. Vasarā plānos ir arī apmeklēt „Audas" treniņus Ķekavā sava vecuma puišu grupā.

 

 

Vai biji uztraukusies pirms šīs atlases?

 

- Jā, es ļoti uztraucos. Nezināju kas notiks un kā es nospēlēšu. Nevarēju gulēt visu nakti. Bet, kad ieraudzīju, ka viss ir elementāri un nekā sarežģīta nav, es nomierinājos.

 

Iepriekš nebiji spēlējusi kopā ar meitenēm. Vai vari pastāstīt kāds bija viņu līmenis un cik ātri izdevās saprasties ar partnerēm?

 

- Līmenis bija labs, jo atlasē piedalās labākās futbolistes. Treniņos jutos samērā brīvi un neizjutu kādu papildus spiedienu. Centos spēlēt mazliet saudzīgāk pret viņām, ne tā kā ierasts pret puišiem. Ar komunikāciju viss bija ļoti labi, vairums meiteņu bija krieviski runājošos, bet, tā kā es nerunāju krieviski, mēs vienojāmies, ka savā starpā runāsim latviski. Uz laukuma bija viegli. Pietika ar kādu žestu un komandas biedrene jau saprata kur padot bumbu.

 

Ļoti lielā uzmanība un pozitīvās atsauksmes Tev bija pārsteigums?

 

- Jā, daudzi teica, ka es ļoti labi spēlēju un man esot spēcīgs sitiens, kā arī vajadzētu spēlēt augstākajā līgā. Man pašai nemaz tā nelikās, ka es tik labi spēlēju. Šīs uzslavas deva pārliecību, ka viss būs un viss sanāks.

 

Šajā nedēļas nogalē atkal ir selekcijas treniņi. Cik Tev svarīga ir iekļūšanas Latvijas izlasē?

 

- Ļoti. Ļoti, jo futbols ir manas otrās mājas, tā ir mana sirdslieta. Tagad cenšos sevi morāli sagatavot nākamajai izlases atlases kārtai, kā arī vasarā gribētu debitēt arī sieviešu futbola līgā.

 

Vai savu nākotni saisti futbolu?

 

- Jā, es vēlos savu dzīvi saistīt ar futbolu. Plānoju mācīties Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā un pēc tam, ja izdosies, arī profesionāli spēlēt futbolu ārzemēs.

 

Piezīme: Pēc šīs intervijas Linda saņēma izsaukumu uz Latvijas WU-17 izlasi un 1.aprīlī uzsāks gatavošanos UEFA Attīstības turnīram, kurš risināsies no 4. līdz 8.aprīlim Igaunijā.

 

Interviju sagatavoja: Edgars Bērziņš